Kim jest detektyw? Już od XIX wieku rozwijał się ten fach, a użycie wybitnych i fascynujących metod dedukcji odbiło swój ślad w literaturze jak na przykład postać Sherlocka Holmesa. Fraza “detektyw” pochodzi z łaciny i oznacza „odkrywać”, „wykrywać”, „wyjawić”.
Praca detektywa opiera się na prowadzeniu śledztwa, podczas którego korzysta z racjonalnego, logicznego myślenia i rozmaitych niejawnych metod dochodzenia. Na podstawie dowodów, tajnych informacji, przesłanek przeprowadza proces dedukcji co ma na celu dojście do prawidłowych konkluzji. Prywatny detektyw prowadząc rozpoznanie zdarzenia dla klientów musi posiadać licencję, gdyż jego zeznania mogą mieć duże znaczenie w sprawach sądowych czy dochodzeniach policji.

Zakres czynności detektywa

Korzystanie z pomocy prywatnych detektywów staje się coraz częstsze. W dzisiejszych czasach biura detektywistyczne prowadzone są w sposób odpowiedzialny i kompetentny, a każda drobna sugestia czy wiadomość od klienta jest ważna. Główny zakres takiej działalności to zbieranie wrażliwych, tajnych wiadomości często dotyczących postępowań karnych i cywilnych, poszukiwanie mienia, osób zaginionych lub ukrywających się, ustalanie wiarygodności świadków i dokumentów, zdolności płatniczych i ubezpieczeniowych. Duże zapotrzebowanie na detektywów wynika z tego, że zdarzają się sytuacje, gdy jesteśmy oszukiwani, a jako strona poszkodowana trudno jest udowodnić nasze racje i argumenty. By chronić własne interesy wiele oszustw jest maskowanych, a oświadczenia osób postronnych i świadków są przeinaczone. Tylko detektyw jest w stanie ustalić jednolitą wersję i dojść do prawdy.