Rzeźba stanowi jedną z najstarszych form aktywności artystycznej. Pierwsze dzieła obecne były już w okresie prehistorycznym i od tamtej pory towarzyszą ludziom w rozmaitych sferach naszej egzystencji. Znajdziemy je przede wszystkim tam, gdzie obcujemy ze sztuką – w muzeach, w galeriach i w kościołach, ale również w miejscach ogólnodostępnych: w budynkach firm, na placach i ulicach, a nawet w galeriach handlowych. Wszechobecność rzeźb w naszym życiu jest na tyle znaczna, że nie całkiem uzmysławiamy sobie, iż dzieła wychodzące spod dłoni rzeźbiarzy widujemy właściwie codziennie. W tym artykule podamy parę przykładów potwierdzających wspomniane wyżej stwierdzenie.

Metalowe rzeźby w miejscach ogólnodostępnych

Dzieła rzeźbiarzy, nawet gdy prezentują sobą ogromne wartości artystyczne i estetyczne, nierzadko bywają przez publiczność traktowane jako tło – na terenach publicznych (chociaż nie tylko) są wszak obecne dosłownie na każdym kroku. Liczne pomniki, a także rzeźby rozmieszczone na ulicach, na skwerach czy w przydomowych ogrodach, obecne są wszak w większości polskich miast. Poza tym niejednokrotnie można je zobaczyć także w wielu budowlach. Są dekoracją na przykład w urzędach, szkołach czy innych gmachach użyteczności publicznej

Metalowe rzeźby. W jakich sytuacjach się je zamawia?

Podane wyżej przykłady dotyczą w głównej mierze znacznych, nieruchomych dzieł. Jednak jest to mniejsza część wszelkich rzeźb, z którymi mamy kontakt w naszym codziennym życiu. Zdecydowana większość z nich to jednak drobne prace, zamówione z myślą o prywatnym użytku – to przykładowo nagrody na laureatów konkursów, statuetki okolicznościowe bądź popiersia na zamówienie. Projektodawcy rozmaitego typu turniejów sportowych czy konkursów mają całkiem łatwe zadanie, bowiem zakup rzeźby na zamówienie (figur z brązu czy innych stopów) nie generuje znacznych kosztów, a ich stworzenie wystarczy po prostu powierzyć doświadczonemu artyście.