Kiedy wspomina się o badaniach psychotechnicznych i psychologicznych, najczęściej kojarzymy z nimi kierowców, ale nie są oni jedyną grupą zawodową, która musi się im poddać. Konieczność ich wykonania ten przepisy nakładają także na operatorów dźwigów, koparek, wózków i podobnych sprzętów. Dlaczego jest taka potrzeba i na czym badania takie polegają?

Dlaczego badania operatorów są niezbędne?

Prawo jasno wskazuje, przedstawiciele jakich zawodów muszą poddać się badaniom psychologicznym i psychotechnicznym. Są to przede wszystkim zawody, w których odpowiednia sprawność psychofizyczna ma znaczenie dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób trzecich. Co więcej, jeśli chodzi o środowiska, w jakich korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, dość często zdarzają się wypadki, a większa część z nich wywołana jest przez błąd człowieka: brak skupienia czy zbyt wolną reakcją na bodźce. Zdolności te spadają wraz z wiekiem, a także na skutek pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej właśnie się zalicza, i dlatego przeprowadzanie tego rodzaju badań jest tak ważne.

Na czym polegają badania operatorów?

Testy, którym poddaje się kierowców i operatorów, opierają się w znacznej mierze na tym samym. Sprawdza się po pierwsze wzrok, nie tylko ogólnie, ale także jeśli chodzi o umiejętności wzrokowo – ruchowe oraz widzenie po zmierzchu, a ponadto zdolność oceny odległości, prędkość reakcji oraz poziom koncentracji. Ważna jest również przerzutność uwagi. Badania robi się, odpowiadając na pytania testowe NIE lub TAK, używana jest też specjalna aparatura. Zazwyczaj nie zabierają one więcej czasu niż trzydzieści minut.
Jeśli chodzi o to, jak długo testy zachowują ważność, to jest to zależne przede wszystkim od wieku badanego. Przeważnie są to trzy-cztery lata, natomiast dla osób powyżej pięćdziesięciu lat – jeden-dwa lata.

Nasze dane teleadresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]