Dalsze informacje o oknach zabytkowych drewnianych.
Okna zabytkowe zazwyczaj prezentują się dużo korzystniej niż te wykonywane współcześnie więc są niewątpliwą ozdobą obiektów. Względy estetyczne to rzecz jasna ich nie jedyna zaleta, zaś na ich wartość w znacznym stopniu rzutuje także wiek. Podobnie jak pozostałe przedmioty zabytkowe, także okna powinny być konserwowane według przepisów – ich renowacji nie możemy przeprowadzić samemu z zastosowaniem kupionych w markecie materiałów. Czym więc wyróżniają się okna zabytkowe? Jak je restaurować? Kto ma prawo przeprowadzić te prace?
Jak odróżnić okna zabytkowe?
Okna zabytkowe zazwyczaj posiadają więcej dekoracji niż nowoczesne. Rzadko są również otwierane od góry, a to powoduje, że potrzebne stają się lufciki, za pomocą których można wentylować pomieszczenie. Okna zabytkowe, jak przed momentem wspomnieliśmy, wykonane są najczęściej z drewna – surowca, który wykazuje wiele zalet, lecz potrzebuje częstych remontów, a oprócz tego łatwo go zepsuć. Z tego względu tak ważne są uprawnienia osób konserwujących okna zabytkowe.
Okna zabytkowe – jak znaleźć specjalistę?
Okna zabytkowe zazwyczaj mają konstrukcję skrzynkową, a ta potrzebuje dużych umiejętności – ten typ okna charakteryzuje się wszak użyciem wielu, obecnie już rzadko spotykanych, rozwiązań. W związku z powyższym, nawet najbardziej doświadczeni specjaliści nie powinni serwisować okien zabytkowych, jeśli nie posiadają uprawnień potwierdzających ich umiejętności, które zostały wydane przez odpowiedni organ – w innym wypadku zostaną na nich nałożone duże kary.
Nasze dane teleadresowe:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa
Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail:
[email protected]