Niektóre choroby zębów i dziąseł nie mogą być uleczone z pomocą standardowych zabiegów dentystycznych. Jeśli te metody leczenia okazują się nieskuteczne, lekarz podejmuje decyzję o rozpoczęciu leczenia z użyciem technik chirurgii stomatologicznej. Choć to określenie dla przeważającej liczby pacjentów brzmi strasznie, to współczesna medycyna posiada technologie i środki, które powodują, że nawet bardzo skomplikowane zabiegi są dla pacjenta całkowicie bezbolesne, a powikłania zdarzają się rzadko.

Czym zajmuje się chirurg dentystyczny?

Do zabiegów często prowadzonych przez chirurga dentystę należą usunięcie części zębów (np. całych korzeni lub wierzchołków korzeni) oraz ich ekstrakcje. Te zabiegi wykonuje się, gdy zęby są w złym stanie – zazwyczaj na skutek postępującej próchnicy albo często powtarzających się stanów zapalnych. Chirurg dentystyczny zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami służącymi rekonstrukcji różnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do chirurga dentystycznego należy ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do założenia protezy.

Chirurg stomatolog a efektywne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilka lat temu wiązały się z odczuwaniem bólu. W dzisiejszych czasach jednak dostępne są środki, które zupełnie eliminują przykre doznania. Oprócz tego pacjenci, którzy panicznie boją się fotela stomatologicznego, mogą otrzymać pomocnicze leki uspokajające, a nawet zdecydować się na zabieg wykonany w stanie całkowitej narkozy.