Więcej o badaniach psychologicznych Bielsko

Badania psychologiczne kierowców są przeprowadzane w profesjonalnych gabinetach diagnostycznych. Dzięki nim można wyeliminować osoby, które nie powinny siadać za kółkiem, są więc bardzo istotne dla zapewnienia bezpieczeństwa na drogach. Jak przebiegają testy i co dokładnie weryfikują? Jakie aparaty są używane w trakcie badań?

Badania psychologiczne kierowców – niezbędne do zdobycia uprawnień

Różne grupy kierowców muszą poddawać się badaniom psychologicznym. Pierwszą z nich są osoby przystępujące do egzaminu na prawo jazdy np. kategorii C. Do badań podchodzą także kierowcy, którzy wyczerpali limit punktów karnych i starają się o przywrócenie uprawnień. Dodatkowo badania psychologiczne powinni przechodzić także kierowcy pojazdów przewożących wartości pieniężne oraz egzaminatorzy szkół jazdy. Badania psychologiczne kierowców zawodowych, którzy nie przekroczyli 60 roku życia są ważne przez 5 lat.

Badania psychologiczne kierowców – weryfikują widzenie przestrzenne

Badanie psychologiczne składa się z 2 etapów. Na początku osoby badane przystępują do części testowej. Na tym etapie weryfikowana jest zdolność koncentracji, przerzutność uwagi, refleks, a także cechy charakteru czy umiejętność pracy w sytuacji stresowej. Kandydaci na kierowców muszą między innymi odnieść się do pytań dotyczących ich cech charakteru czy wskazać brakujący element. Następnym etapem testów psychologicznych jest część aparaturowa, która sprawdza przede wszystkim widzenie przestrzenne, reakcję na olśnienia i umiejętność oceny prędkości innych pojazdów. W czasie testów wykorzystuje się między innymi kabinę ciemniową, stereometr oraz równoważnię. Badania polegają np. na naciskaniu odpowiednich przycisków i weryfikowaniu, w jaki sposób osoba badana radzi sobie ze wskazaniem przedmiotów po oślepieniu światłem.

Nasze dane teleadresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]