Jeśli szukasz złotej monety, koniecznie sprawdź goldbroker.pl/zlote-monety-bulionowe/.

Osoby zainteresowane inwestycją w złoto mają do wyboru mnóstwo sposobów: gromadzić biżuterię inwestycyjną, nabywać akcje firm działających na rynku kruszców bądź kupować fundusze inwestycyjne lokujące kapitał w branże gospodarki związane z tym metalem szlachetnym. Kolejną strategią jest kupno złota inwestycyjnego, które sprzedawane jest w formie sztabek oraz monet bulionowych.

Złote monety bulionowe – wybijane w celu inwestowania w nie środków finansowych

Monety ze złota kojarzą się najczęściej z monetami kolekcjonerskimi, aczkolwiek monety bulionowe, a więc lokacyjne, czy to złote czy z drugich metali szlachetnych, różnią się od nich pod kilkoma względami. Co najważniejsze monety bulionowe są emitowane w celu inwestowania w nie kapitału, dlatego też ich nakład z danego roku nie jest ograniczony, a raczej wyznaczany przez zapotrzebowanie rynku. Monety bulionowe nie są emitowane w kolekcjach tematycznych lub w nawiązaniu do pamiętnych wydarzeń, skutkiem tego ich awers czy rewers niezmiernie z rzadka podlega „odświeżeniu”. Przeważnie złote monety bulionowe bite przez daną mennicę odróżniają się od siebie jedynie datą emisji. Warto podkreślić, iż wiele monet bulionowych, mimo uważania ich za środek płatniczy, nie posiada swojego nominału wyrażonego w walucie, a ich faktyczną wartość wyznacza ciężar i próba wykorzystanego do ich wybicia kruszcu. Atutem monet bulionowych jest to, iż są popularne w każdym zakątku świata, więc ich ewentualna odsprzedaż jest łatwiejsza aniżeli miejscowych monet kolekcjonerskich.

Dodatek miedzi wzmacnia złote monety bulionowe

Najczęściej wybierane przez inwestorów złote monety bulionowe to te o nominale 1 oz, jakkolwiek mennice wypuszczają również monety o nominale 1/4 czy 1/10 uncji złota. Trzeba wiedzieć, że monety bulionowe wybijane są przeważnie z 24 karatowego złota, a więc .9999, ale np. Amerykański Gold Eagle lub Krugerrand z Południowej Afryki wybijane są 22 karatowego złota. Jeśli monety bulionowe zawierają domieszkę miedzi, ma to najczęściej na celu zwiększenie twardości monety i w rezultacie zredukowanie możliwości jej zniszczenia. Monety bulionowe z dodatkiem innych metali są cięższe, a nominał, którym są znakowane informuje o wadze czystego kruszcu, które zużyto do ich wybicia.

W asortymencie polskich brokerów złotych monet bulionowych zainteresowani ich nabyciem inwestorzy bez problemu natrafią na najpopularniejsze z nich, między innymi wymienione powyżej Krugerrandy, Pandę czy Liść Klonowy.

Nasze dane teleadresowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]