Niezbędne wiadomości w temacie systemu bankowego SWIFT. Przekonaj się!

Pomimo, że w zasadzie na co dzień korzystamy z przelewów bankowych, wiele Polaków pierwszy raz dowiedziało się o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście nałożenia sankcji w stosunku do Rosji jako odpowiedź Zachodu na konflikt zbrojny na Ukrainie. Lecz system SWIFT istnieje już od lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia i jest jednym z podstaw wydajnego działania światowego rynku finansów.

Po co nam system bankowy SWIFT?

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie jednak tym skrótem nazywa się międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego realizacja przelewów międzynarodowych byłoby z pewnością zdecydowanie bardziej skomplikowane niż teraz. SWIFT to popularny, jednakże nie jedyny stosowany w dzisiejszych czasach system tego typu. Nie licząc przykładowo w Naszym kraju korzysta się także z systemów: Elixir, SORBNET i SEPA.Na całym świecie wdrożone są również rozmaite systemy lokalne, obsługujące tylko rozliczenia między bankami na terenie jednego kraju.

Czym więc wyróżnia się system SWIFT? Działa on niemal we wszystkich państwach na świecie i korzystają z niego nie tylko banki, których liczba aktualnie przekroczyła już 10 tys., ale także giełdy, domy maklerskie oraz mnóstwo pozostałych instytucji finansowych. Każdy członek systemu SWIFT musi posiadać swój unikatowy kod (BIC – Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter oraz cyfr). Dopuszczalne jest także nadawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod zawiera 11 znaków.

System SWIFT – poznaj kody BIC/SWIFT znanych polskich banków

Nawet jeżeli zaledwie od czasu do czasu korzystasz z przelewów międzynarodowych, dobrze jest pamiętać kod BIC/SWIFT swojego banku, a co najmniej wiedzieć gdzie błyskawicznie znaleźć takie dane. Niżej znajdziesz kody BIC największych banków, prowadzących placówki w Naszym kraju.

– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]