Zaciąganie zobowiązań finansowych jest współcześnie ogromnie popularne, ale nie wszyscy mogą to zrobić. Istnieje duża liczba Polaków, którzy nie są w stanie wziąć takiego zobowiązania, bo nie mają zdolności kredytowej. Kogo może dotyczyć tego rodzaju sytuacja i jak z niej wybrnąć?

Kredyt bez zdolności kredytowej – kto może jej nie mieć?

Instytucje finansowe najczęściej mają odrębne zasady, na podstawie których przyznają kredyty lub odmawiają takiego finansowania. Można jednak wymienić ogólne warunki, determinujące kwestię posiadania lub nie zdolności kredytowej. Przede wszystkim z odmową mogą spotkać się osoby, które spłacają już jakieś pożyczki. Na największe trudności muszą przygotować się ci, którzy nie zaciągnęli jeszcze ani jednego kredytu. Należą do tego grona przede wszystkim studenci oraz klienci, którzy pracują od niedawna i osiągają niskie zarobki czy też są zatrudnieni na tzw. „umowach śmieciowych”. Z faktem, że kredyt nie będzie im przyznany, muszą liczyć się również emeryci. Rzecz jasna, finansowania nie otrzymają także osoby, które nie posiadają żadnego dokumentu potwierdzającego fakt posiadania przez nie pracy, a także zatrudnione w innym kraju. Okoliczności te powodują, że teoretycznie nieosiągalne jest otrzymanie kredytu w banku, przez co ogromna liczba osób zaciąga pożyczki w firmach pożyczkowych. Nie warto tego robić, gdyż chwilówki i podobne pożyczki wiążą się z bardzo wysokimi prowizjami i opłatami.

Kredyty bez zdolności – to możliwe!

W przypadku nieposiadania zdolności kredytowej doskonałym rozwiązaniem będzie skorzystanie z doradztwa pośrednika w ubieganiu się o kredyty bankowe. Podpowie on, które z banków posiadają mniej rygorystyczne warunki kredytowania i zechcą przyznać kredyt bez zdolności, czy też wskaże możliwość zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego. Przede wszystkim jednak pośrednik podpowie, jak stworzyć zdolność kredytową, a możliwości tego jest bardzo wiele. Największy wpływ na budowanie pozytywnej historii kredytowej ma terminowe regulowanie zobowiązań, warto więc zakupić coś na raty, a także korzystać z kredytu odnawialnego i karty kredytowej w banku, w którym planuje się ubiegać o kredyt. Doskonałym pomysłem jest także na przykład ubieganie się o kredyt nie w pojedynkę, ale wspólnie z inną osobą. W tym celu można uczynić współkredytobiorcami rodzeństwo czy – w przypadku osób, które i tak planowały ślub – zawrzeć związek małżeński. Takich możliwych opcji, które podpowiedzieć może doświadczony pośrednik, jest bardzo dużo.