Każdy dom składa się z paru rodzajów ścian. Do tych najważniejszych z całą pewnością zaliczana jest ściana fundamentowa, która często określana jest również mianem fundamentów. Fundament to podwalina obiektu budowlanego. To on przejmuje pojawiające się obciążenia, po czym przekazuje je na warstwę gruntu. Dzięki temu całość konstrukcji budynku odznacza się stabilnością. Rolą ściany fundamentowej jest w związku z tym połączenie w sposób naprawdę stabilny struktury budynku z gruntem. Nie trudno w związku z tym domyśleć się, że ściana tego typu musi zostać właściwie wykonana.

Ściana fundamentowa – wysokiej jakości metody hydroizolacji

By ściana fundamentowa cechowała się trwałością oraz odpowiednio wypełniała swoją rolę, musi być prawidłowo osłaniana przed wpływem wody. Należy pamiętać, że mnóstwo architektów, inwestorów, a nawet wykonawców robót budowlanych nie ma dostatecznej wiedzy, która pozwala na dopasowanie odpowiedniej metody hydroizolacji. Stosowanie niewłaściwych materiałów hydroizolacyjnych oraz nieprawidłowo dopasowany budulec sprawiają, że ściana fundamentowa może okazać się nieodporna na wpływ wilgoci. A wówczas wystąpić mogą ogromne problemy.

Ściana fundamentowa – doskonały materiał oraz zasady pracy

Idealnym materiałem do wykonania ściany fundamentowej okazuje się być beton. Sprawdzi się on głównie tam, gdzie poziom wód gruntowych jest bardzo wysoki. Na materiale tego typu bez trudu można zrobić naprawdę dobrze funkcjonującą hydroizolację. Należy jednak wiedzieć, że jeżeli w ścianie znajduje się łączenie fug, to punkty te powinny zostać zabezpieczone w odpowiedni sposób. Wszystko dlatego, że miejsca te są słabe i to zazwyczaj właśnie przez nie przesiąka woda gruntowa, powodując uszkodzenie ściany. Raczej kiepskim materiałem do wykonania ścian fundamentowych okazuje się być natomiast czerwona cegła. Ten rodzaj materiału wilgoć penetruje wyjątkowo łatwo. Co więcej, wilgoć wspina się w górę ściany, powodując takie defekty, jak puchnięcie, a następnie odpadanie tynku. Do tego dochodzą psujące dobry wygląd ściany plamy. Dlatego zrobienie hydroizolacji ściany fundamentowej najrozsądniej jest zlecić mającej duże doświadczenie firmie.