Kwestia pyłu zawieszonego w atmosferze zagościła już w świadomości statystycznego mieszkańca Polski i z rzadka jest lekceważona. Polacy są świadomi, że jakość powietrza, które każdego dnia wdychamy, ma znaczący wpływ na nasze zdrowie. Niemniej jednak dopóki nie będą wdrożone skuteczne rozwiązania, każdy może samodzielnie zadbać o swoje samopoczucie, na przykład poprzez zaopatrzenie się w oczyszczacz powietrza.

Oczyszczacze powietrza – urządzenia potrzebne mieszkańcom dużych miast

Im bardziej zurbanizowany rejon, tym bardziej prawdopodobna groźba obecności wysokiego stężenia PM10 i PM2,5, innymi słowy tzw. pyłów zawieszonych. Na rozwój szeregu chorób płuc podatni są w szczególności mieszkańcy większych aglomeracji miejskich lub terenów w pobliżu fabryk wydzielających do atmosfery obfite ilości tych pyłów. Codzienne używanie oczyszczaczy powietrza jest rozwiązaniem, które pomoże znacznie zmniejszyć niekorzystne oddziaływanie zanieczyszczeń na zdrowie. Oczyszczacze powietrza wielu renomowanych producentów, jak m.in. Wood’s, Meaco bądź AirFree, od lat obecne są w asortymencie polskich sklepów, zatem nie jest to w tej chwili coś nowego na rodzimym rynku. Co ciekawe, poza filtrowaniem z powietrza cząsteczek pyłu, często posiadają one też inne użyteczne funkcje.

Oczyszczacze powietrza odfiltrowują nie tylko pyły i drobnoustroje

Oczyszczacze powietrza dostępne są w różnych rozmiarach, wobec tego łatwo znajdziemy urządzenie właściwe do danej kubatury pokoju. Oczyszczacze są niezbyt ciężkie, zatem bez wysiłku daje się je przestawiać między pokojami. Nie licząc usuwania z powietrza pyłów PM2.5 i PM10, wyłapują one dodatkowo grzyby oraz mikroorganizmy, które mogą powodować rozmaite reakcje alergiczne bądź choroby, a także niebezpieczny formaldehyd. Dużo oczyszczaczy powietrza oprócz tego nawilża oraz jonizuje powietrze, co wytwarza w mieszkaniu orzeźwiającą atmosferę, a przy tym przynosi spokojniejszy sen. Niektóre oczyszczacze mają także sensory wykrywające wysokie stężenie CO2. Korzystanie z oczyszczacza powietrza zaleca się w szczególności alergikom.