Jeśli potrzebujesz książek młodzieżowych, kliknij tu.
Osoby wychowywane w XXI wieku mają coraz rzadszy kontakt z szeroko pojętą literaturą. Nastolatek wybierze przede wszystkim błyskawiczną rozrywkę w telefonie, na komputerze lub w telewizorze, a po książkę na ogół sięga wówczas, kiedy jest to lektura szkolna. I właśnie przez obowiązek analizy tekstów literackich sprzed paru stuleci dla wielu młodych ludzi czytanie dla rozrywki stało się niezrozumiałym konceptem.
Literatura młodzieżowa – historie dla odbiorców w wieku od 12-18 lat
Nastolatki nie nie muszą ograniczać się do czytania wyłącznie lektur szkolnych. W sprzedaży jest co niemiara literatury młodzieżowej nie tylko zagranicznych ale i polskich pisarzy, którzy rozważają kwestie i opisują historie ciekawe dla młodej generacji czytelników. Ten gatunek literatury dostał swoją nazwę:“literatura Young Adult”. Jest to beletrystyka pisana z myślą o odbiorcy w wieku od 12 do 18 lat. Publikacje dla nastolatków sięgają do licznych gatunków literackich: są tu m.in obyczajówki, groza i fantastyka. Lecz wspólnym mianownikiem tych publikacji jest odwołanie się wyraźnie do najprostszych doświadczeń młodych ludzi. Powieści te piszą zatem o odkrywaniu swojej tożsamości, kontaktach z rodzicami, pierwszej miłości, zdobywaniu i zerwaniu przyjaźni oraz odnajdowaniu własnego miejsca w grupie rówieśników. Czytanie literatury młodzieżowej umożliwia licealistom poczuć, że inni także borykają się identycznymi problemami przez tych parę burzliwych lat dorastania.
Dlaczego warto namawiać nastolatków do czytania literatury młodzieżowej
Warto oferować młodzieży angażującą ją literaturę, dlatego że podsycenie w nich ochoty czytania dla zabawy po czasie daje wiele korzyści. Osoba, która często czyta ma szerszy zasób leksykalny i dobrze radzi sobie z gramatyką i ortografią, co zauważalnie ułatwia zdawanie testów z przedmiotów humanistycznych. Jednak czytanie o historiach innych ludzi w podobnym wieku to także metoda na lepsze poznanie siebie, własnych zainteresowań oraz rozwinięcie w nastolatku empatii. Co kluczowe, najbliżsi nigdy nie powinni żartować sobie z pasji dziecka. Jeśli zatem dziecko chętniej wybiera historie o wilkołakach czy statkach kosmicznych nie mówcie, że to niedorzeczne i pozwólcie mu je eksplorować!
Nasze dane teleadresowe:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa