Kup kantary dla koni.

Kantar jest częścią uprzęży dla konia. Bardzo przypomina uzdę, bowiem wyłączną różnicą pomiędzy oboma rozwiązaniami jest brak wędzidła – części wsuwanej do pyska, umożliwiającej przekazywanie sygnałów do poruszającego się zwierzęcia. Kantar to jedna z najważniejszych części ekwipunku jeździeckiego, z którą konie prawie nigdy się nie rozstają. Z tej przyczyny powinien on być dobrany do kształtu i wielkości głowy konia, jak również nie być powodem powstania obtarć. Jak zatem dobrać stosowny kantar? Na które jego atrybuty wypada zwrócić szczególną uwagę?

Co lepsze dla zwierzęcia – kantar skórzany, a może podszywany?

W sprzedaży znajdziemy rozmaite rodzaje kantarów: taśmowe, skórzane, podszywane oraz sznurkowe. Te ostatnie, nazywane też halterami, są polecane ze względu na ogromną kontrolę, którą jeździec dzięki nim może mieć nad koniem. Dla zwierzęcia znacznie bardziej wygodny jest jednak kantar taśmowy albo skórzany. Dużo większą wygodę gwarantują kantary podszywane – na przykład syntetycznym lub prawdziwym futrem, które można ściągnąć celem konserwacji. Taki kantar wspaniale zapobiega tworzeniu się obtarć, a równocześnie pozwala przywiązać konia na czas pielęgnacji i umożliwia jego prowadzenie podczas tresury czy spacerów.

Kantary – jakie rozmiary znajdziesz na rynku

Kantary wytwarzane są w kilku rozmiarach. Rozmiar mini to foal, który będzie pasował źrebiętom i kucom miniaturowym. Kolejny to shetty (0), który stosują właściciele pokaźniejszych źrebiąt, jak również koni szetlandzkich. Kantar określany jako pony (1) jest z kolei opracowany z myślą o kucach (np. islandzkich) i roczniakach większości ras. Cob i full (2 i 3) to kantary średnich rozmiarów i pasują między innymi do koni huculskich, arabskich, holsztyńskich oraz trakenów. Maksymalny rozmiar to xfull (4), który dedykowany jest dla większych ras gorącokrwistych (np. oldenburskich) i ras zimnokrwistych (jak konie belgijskie albo shire).

Nasze dane teleadresowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]