Prace sporządzane przez polskich artystów ludowych, nader wyraziste, ale również o stosunkowo nieskomplikowanym wyglądzie, od dziesięcioleci fascynują odbiorców. Nawet teraz nieomal każdy Polak ma w swoim domu jakąś drewnianą figurkę, którą można zakwalifikować jako przedstawiciela sztuki naiwnej.

Drewniane anioły – symbol dobra, troski oraz ochrony

Rzeźba drewniana od setek lat była znaczącą częścią rodzimej sztuki ludowej. Drewniane figurki związane były przeważnie z kultem religijnym – w siołach i niewielkich miasteczkach budowano setki kapliczek, które lokalni artyści zapełniali tzw. „świątkami”, innymi słowy figurami religijnymi wyrzeźbionymi z łatwego w obróbce, miękkiego drewna. I chociaż obecnie z rzadka tworzy się takie rzeźby, to drewniane anioły w takiej estetyce odnalazły swoje miejsce jako dekoracja mieszkań. Czemu jednak anioły? Ponieważ to symbol troskliwości, dobra oraz ochrony. Taka figurka od razu asocjuje się z obrońcą domowego ogniska. Drewniane anioły sporządzone w stylu sztuki naiwnej cechują się dosadnymi kolorami, a dzięki manualnemu wykonaniu każdy z nich jest niepowtarzalny. Nic zatem dziwnego, iż są one też jedną z ulubionych pamiątek przywożonych z Polski przez turystów.

Szopki bożonarodzeniowe – charakterystyczne dla Krakowa

Drugim reprezentantem rodzimego rękodzieła artystycznego jest szopka krakowska. Szopki są mocno związane z Krakowem i jego okolicami. Wykonywane są z lekkich surowców, z reguły z kolorowej folii aluminiowej oraz kartonu, a swoją budową odzwierciedlają popularne krakowskie zabytki. Co roku w grudniu organizowany jest konkurs szopek krakowskich, w którym biorą udział dziesiątki artystów parających się ich tworzeniem od pokoleń. Krakowskie szopki bożonarodzeniowe można spotkać w najrozmaitszych wymiarach. Te konkursowe osiągają nawet kilka metrów wysokości, jakkolwiek tak samo atrakcyjne są też małe, kilkunastocentymetrowe szopki, które mieszkańcy Krakowa w okresie Bożego Narodzenia chowają pod choinką.

Fotografia dzięki uprzejmości szopki-anioly.pl