Ciemnienie srebra jest naturalną reakcją jaka zachodzi między związkami zawartymi w srebrze, powietrzu i ludzkim organizmie. W jednym z poprzednich artykułów bliżej przyjrzeliśmy się temu problemowi i obaliliśmy mity krążące w tym temacie.

Co więcej, padło również pytanie o niecodzienne zjawisko – co nauka i mity mówią na temat sytuacji, w której srebrny łańcuszek, który uległ utlenieniu i jest czarny, po jego założeniu błyskawicznie staje się z powrotem jasny? Z rozczarowaniem musimy przyznać, że brakuje źródeł, które dostarczyłyby odpowiedzi. Nie trudno znaleźć informacje na temat tego dlaczego biżuteria ciemnieje, w jaki sposób wykorzystuje się srebro koloidalne w medycynie, a nawet, jakie skutki będzie miał dla wilkołaka kontakt z tym metalem. W kwestii jaśnienia srebra przy kontakcie ze skórą – cisza.

Najprawdopodobniej omawiane zjawisko nie zachodzi zbyt często, a szczęśliwców, którzy mogą w tak prosty sposób oczyścić swoją biżuterię jest niewiele. Właśnie z myślą o osobach, które szukają pomysłu na rozwiązanie tego problemu, proponujemy kilka prostych metod.

Domowe sposoby czyszczenia srebra

Istnieje wiele domowych sposobów na przywrócenie blasku utlenionemu srebru. Pośród nich można wymienić metody wykorzystujące pastę do zębów, kredę, sodę czy nawet wodę po ziemniakach. Chciałabym jednak przyjrzeć się dokładniej innemu skutecznemu sposobowi, który opiera się na wykorzystaniu roztworu solnego.

Oczyszczanie srebra roztworem soli

W pierwszej kolejności należy przygotować wszystkie potrzebne nam przedmioty. Szklane naczynie dokładnie wyściełamy folią aluminiową, a następnie wlewamy wrzącą wodę i dosypujemy sól kuchenną (5 łyżeczek na 1 litr). W następnej kolejności dokładnie myjemy pod bieżącą wodą przedmioty, które będziemy czyścić. Gdy już zostaną one pozbawione wszelkich zabrudzeń (np. tłuszcz) możemy przejść do oczyszczania ciemnych plam. Biżuterię wkładamy do solnego roztworu i obserwujemy reakcję. W niektórych przypadkach zajmie ona kilka minut, w innych będzie wymagała więcej czasu. Po wyjęciu ozdób z roztworu należy przemyć je czystą wodą.

Środek chemiczny do utlenionego srebra

Alternatywę dla domowych sposobów stanowi specjalistyczny chemiczny środek do czyszczenia metalu. Można go kupić za kilkanaście złotych w sklepie jubilerskim i wykorzystać do oczyszczenia naszej biżuterii (zarówno srebrnej jak i złotej).

O czym pamiętać czyszcząc srebro?

Niezależnie od tego, którą metodę wybierzemy trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim, złotą i srebrną biżuterię należy czyścić oddzielnie. Co więcej, nie wskazane jest czyszczenie biżuterii oksydowanej, nierdzewnej, niklowanej i z kamieniami organicznymi, na przykład koralami, perłami. Również zaleca się, by do oczyszczania nie wykorzystywać pojemników metalowych.

Źródło tekstu: https://blog.bizutik.pl/porady-i-ciekawostki/kilka-sposobow-na-oczyszczenie-utlenionego-srebra/