Potrzebujesz zamówić motoreduktory kątowe? Sprawdź ultrarobotics.pl.

Motoreduktory to w najprostszych słowach nierozłączne połączenia silnika elektrycznego z przekładnią. Jak funkcjonują motoreduktory i kiedy się je wykorzystuje? Dowiesz się wszystkiego poniżej.

Motoreduktory – poznaj zasadę ich działania

Motoreduktory pozwalają skuteczniej wykorzystać elektryczne silniki jako napęd w najróżniejszych użyciach w przemyśle. Dzięki przekładni redukującej, ogromna prędkość obrotowa silnika zostaje zredukowana nawet do kilkuset razy, przy równoległym proporcjonalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Należy pamiętać, że sprawność przekładni z żadnym układzie nie jest 100%, wskutek czego zawsze występuje drobna dysproporcja pomiędzy mocą wejściową a mocą wyjściową motoreduktora. W skład zintegrowanego zestawu jakim jest motoreduktor mogą także wchodzić inne elementy jak hamulce czy sprzęgła. Ogromną zaletą motoreduktorów jest to, iż są to prefabrykowane układy, które można bez problemu znaleźć w oferty producenta tak, żeby ich parametry perfekcyjnie odpowiadały potrzebom budowanej konstrukcji. Inżynierzy nie tracą dzięki temu tygodni, a nieraz miesięcy, na drobiazgowe wyliczenia i testy pojedynczych kompletów części. Zależnie od typu i konstrukcji przekładni, motoreduktory mogą być przeznaczone do znacznych, umiarkowanych lub niewielkich obciążeń, a także do krótkiego bądź długiego okresu pracy.

Motoreduktor, w którym użyto przekładnię wielostopniową, pozwala uzyskać niesłychanie wysoki zakres przełożeń, wynoszący wręcz do kilkudziesięciu tysięcy.

Zastosowanie oraz typy motoreduktorów

Mimo, że motoreduktory mogą być składane w oparciu o różne warianty silników (DC, BLDC, AC oraz szeregowych), rozróżnia się je według rodzaju przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się tym samym następujące motoreduktory:
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową),
– motoreduktory planetarne (wykorzystujące przekładnię planetarną),
– motoreduktory walcowe oraz płaskie (wykorzystujące przekładnię walcową),
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową).

Nie ma zapewne takiego obszaru gospodarki, w którym nie dałoby się wykorzystać motoreduktora jako układu napędowego. Czy to spedycja, produkcja żywności lub przemysł, dzięki motoreduktorom poruszają się rozmaite automaty, jak m.in linie bagażowe na lotniskach, dachy ruchome, kolejki w parku rozrywki i mieszadła. Duże spektrum ich rozmiarów, mocy oraz typów użytych w nich przekładni i silników przyczyniła się do tego, iż ilość możliwych zestawów, które dzisiaj mają w ofercie najpopularniejsi producenci motoreduktorów, powinno się liczyć już nie w tysiącach, ale praktycznie w milionach.

Nasze dane teleadresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]