Zamów silnik elektryczny DC.

Dużo przedmiotów, z którymi stykamy się na co dzień i bez których wiele czynności byłoby trudniejszych, by działać wykorzystuje silniki elektryczne na prąd stały. Olbrzymie bądź malutkie, szczotkowe albo bezszczotkowe, te silniki zmieniły nasze życie, a przeciętny obywatel najczęściej nie ma świadomości tego, jak działają te urządzenia, ani z jakich podzespołów składają się.

Co należy wiedzieć o silnikach elektrycznych DC?

Rolą silników elektrycznych DC jest generowanie energii mechanicznej z elektrycznej. Ich nazwa wskazuje, że zasilane są prądem, w którym kierunek oraz zwrot przepływu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego typu istnieją od nieomalże 200 lat i są wspólnym dokonaniem wielu osób. Do ich budowy, następujących ulepszeń i w efekcie ich dopuszczenia do ogólnego wykorzystania w różnorodnego rodzaju urządzeniach, przyczyniły się wynalazki oraz badania najlepszych naukowców połowy XIX wieku, jak między innymi Zénobe Gramme, Michael Faraday oraz Moritz Jacobi. Silniki elektryczne na prąd stały złożone są ze wirnika, dwóch magnesów zwróconych do siebie biegunami różnoimiennymi, pomiędzy którymi tworzy się pole magnetyczne, nieruchomego stojana, komutatora i szczotek. W dzisiejszych czasach na co dzień wykorzystywane są też silniki BLDC, czyli bezszczotkowe, które głównie w związku z brakiem tego często ulegającego awarii podzespołu, są uważane za bardziej wytrzymałe, bezpieczniejsze i są ogólnie lubiane za wyjątkową niezawodność oraz bezgłośne działanie.

Gdzie używa się silników elektrycznych DC?

Teza, iż silniki elektryczne na prąd stały są wykorzystywane w zasadzie wszędzie nie jest przesadą. Jeśli posiadasz odtwarzacz CD/DVD czy też w komputerze masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie z pewnością użyto silnika bezszczotkowego. Silniki prądu stałego są podzespołem pociągów i samochodzików sterowanych na odległość, a więc gadżetów, którymi zachwycaliśmy się w dzieciństwie i które niewątpliwie sprezentujemy także naszym córkom oraz synom. Silniki tego typu poruszają duże i mniejsze pompy hydrauliczne niezastąpione w wielu branżach przemysłu, m.in. budowlanej, wydobywczej i produkcyjnej. W niedalekiej przyszłości, dzięki silnikom DC samochody elektryczne będą normalnością, a już dziś te silniki ułatwiają naszą mobilność, bo bez nich nie działałyby tak chętnie używane hulajnogi, segwaye i rowery elektryczne. Z silniczków prądu stałego korzystają również hobbyści do realizacji najróżniejszych projektów z zakresu mechaniki i robotyki.

Chociaż silniki elektryczne na prąd stały o niewielkiej mocy bez przeszkód da się zamówić w sklepach hobbystycznych czy z częściami elektronicznymi, to te do przemysłowego użytkowania kupić można na zamówienie jedynie u dystrybutorów, dostarczających wysokie jakościowo rozwiązania od cenionych światowych producentów.

Nasze dane teleadresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]