Obwisłe ramiona, określane potocznie jako pelikany, to defekt pojawiający się w głównej mierze u kobiet. Przywrócenie zwiotczałej skórze ramion utraconej jędrności oraz napięcia, możliwe jest zarówno dzięki serii zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, jak i interwencji chirurga.

Pelikany na ramionach – przyczyny powstawania

Obwisła skóra na ramionach może pojawić się u kobiet w każdym wieku i o różnej budowie ciała. Przyczyn powstawania pelikanów na ramionach jest wiele. Zwiotczałe ramiona mogą być naturalną konsekwencją procesu starzenia się skóry. Wraz z upływem lat zmniejsza się ilość kolagenu oraz elastyny w tkankach, dochodzi do osłabienia powięzi, a skóra traci elastyczność i jędrność.

Kolejnym powodem powstawania pelikanów na ramionach jest znaczne zmniejszenie wagi ciała w krótkim okresie czasu. Obwisłe ramiona po odchudzaniu pojawiają się zwłaszcza u osób, które nie uprawiają sportu, a ich organizm ma tendencje do zatrzymywania wody.

Problem z pelikanami łączyć może się także z nadmiarem galaretowatej tkanki tłuszczowej w tej części ciała. Wśród czynników mających wpływ na powstawanie obwisłej skóry na ramionach wymienić można ponadto utratę masy mięśniowej oraz uwarunkowania hormonalne – zwiotczałe ramiona częściej występują u kobiet, które mają wysoki poziom estrogenów.

Obwisłe ramiona – polecane zabiegi

Utrzymanie właściwej masy ciała, odpowiednia pielęgnacja oraz właściwie dobrane ćwiczenia mogą zapobiec powstawaniu pelikanów i wspomóc walkę z obwisłą skórą. Nierzadko jednak, uzyskane dzięki temu rezultaty wymagają czasu, poświęceń i nie są w pełni zadowalające. Dzięki możliwościom, które oferuje medycyna estetyczna w stosunkowo szybki, bezbolesny oraz skuteczny sposób poradzić możemy sobie z problemem zwiotczałych i otłuszczonych ramion.

Wśród zabiegów redukujących tkankę tłuszczową oraz ujędrniających skórę wymienić można między innymi lipolizę iniekcyjną, czyli nieinwazyjną metodę polegającą na kilkukrotnym, podskórnym podawaniu substancji rozpuszczających tłuszcz.

Skutecznym zabiegiem na pelikany jest również liposukcja laserowa. Podczas zabiegu skóra podgrzewana jest od wewnątrz, co stymuluje zwiększoną produkcję kolagenu i znacznie poprawia napięcie skóry. Dodatkowo – fale lasera rozpuszczają tkankę tłuszczową, dzięki czemu łatwiej jest ją odessać przy pomocy kaniuli bez naruszania naczyń krwionośnych. Podobny efekt uzyskać można również przy pomocy liposukcji z wykorzystaniem ultradźwięków.

Kolejną metodą rekomendowaną w przypadku pelikanów na ramionach jest HIFU – zabieg, podczas którego zagęszczona energia ultradźwięków dociera do głębokich warstw skóry, tkanki podskórnej oraz powięzi, uszkadzając włókna kolagenowe i pobudzając je w ten sposób do przebudowy. Efekt w postaci ujędrnienia oraz zwiększonego napięcia zwiotczałej skóry widoczny jest już po pierwszym zabiegu.

Wymienione zabiegi medycyny estetycznej umożliwiają zredukowanie tkanki tłuszczowej oraz znaczącą poprawę wyglądu zwiotczałych ramion. Nie są jednak w stanie rozwiązać problemu w postaci zwisającej skóry. Rozwiązaniem w tym przypadku może być skorzystanie z pomocy chirurgii plastycznej i wykonanie operacyjnego liftingu ramion.

Operacyjny lifting ramion – wskazania

Operacyjny lifting ramion umożliwia pozbycie się nadmiaru obwisłej skóry na ramionach, obecnej zwłaszcza u osób po znacznej utracie kilogramów. Zabieg ten przeprowadzany jest także u pacjentów z nadwagą, u których tłuszcz w okolicach ramion rozkłada się w niekorzystny, sprawiający wrażenie zwisającego fałdu sposób. Aby uzyskać w pełni zadowalający efekt, lifting ramion łączony jest często z odessaniem i przeszczepem tłuszczu w obrębie tego samego ramienia. Dzięki temu możliwe jest odbudowanie utraconej objętości tkanek, wyrównanie deformacji oraz uniknięcie powstawania blizny.

Przygotowania i kwalifikacja do zabiegu

Jak każdy zabieg operacyjny, wykonanie liftingu ramion każdorazowo poprzedza konsultacja, podczas której pacjent przedstawia swoje oczekiwania, a lekarz omawia sposób przeprowadzenia zabiegu i możliwe do osiągnięcia rezultaty. Podczas konsultacji pacjent zapoznawany jest również ze szczegółami postępowania zarówno przed, jak i po operacji, a także potencjalnym ryzykiem wiążącym się z wykonywanym zabiegiem.

Warunkiem zakwalifikowania do operacji jest dobry ogólny stan zdrowia oraz prawidłowe wyniki zleconych przez lekarza badań laboratoryjnych (między innymi EKG i morfologii krwi). Pacjent zobowiązany jest również do poinformowania lekarza o leczeniu jakichkolwiek chorób przewlekłych, a także paleniu papierosów.

Sam zabieg trwa około dwóch godzin i wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. U pacjentów, u których fałd skóry jest ograniczony, możliwe jest zastosowanie znieczulenia miejscowego.

Lifting ramion – przebieg operacji

Podczas zabiegu plastyki ramion cięcie wykonuje się na wewnętrznej powierzchni ramienia. Często linia cięcia przedłużana jest na przedramię lub klatkę piersiową, jeżeli istnieje konieczność zredukowania skóry w tych okolicach. Do zszycia brzegów ran używane są szwy rozpuszczalne, nie ma więc konieczności ich usuwania.

U szczupłych osób wystarczające jest jedynie usunięcie obwisłej skóry. W przypadku przeprowadzenia zabiegu u pacjentów z dużą ilością tkanki tłuszczowej na ramionach, lifting poprzedzony jest liposukcją w obrębie fałdu skóry, a w niektórych przypadkach zabieg liftingu oraz liposukcji uzupełniany jest autologicznym przeszczepem tłuszczu.

Rekonwalescencja po zabiegu

W ciągu kilku najbliższych dni po zabiegu wskazane jest stosowanie leków przeciwbólowych zgodnie z zaleceniami lekarza. Czas gojenia po operacji trwa od 10 do 14 dni. Konieczne jest w tym czasie przebywanie pod stałą opieką lekarską. Po miesiącu od zabiegu należy zgłosić się także na wizytę kontrolną.

Możliwe komplikacje i powikłania

Lifting ramion jest bezpiecznym zabiegiem, który wiąże się z niskim ryzykiem powikłań. Liczyć należy się jednak z możliwością powstania blizny na wewnętrznej powierzchni ramion, która może ulec niekiedy rozciągnięciu lub przerostowi. Po zabiegu możliwe jest także wystąpienie zaczerwienień, krwiaków oraz rozejście się rany. W bardzo rzadkich przypadkach, gdy dojdzie do uszkodzenia naczyń chłonnych, może wystąpić limfotok.

Źródło tekstu: https://www.scmkrakow.pl/blog/problemy-estetyczne/pelikany-czyli-obwisle-ramiona-jak-wyglada-chirurgiczny-lifting-ramion/