AMD, inaczej starcze zwyrodnienie plamki żółtej, to choroba wzroku, która rozwija się u osób w starszym wieku i kategorycznie pogarsza jakość widzenia. W dzisiejszych czasach wytrawni okuliści świadczą pomoc w korekcji tej przypadłości. Zabieg AMD jest środkiem umożliwiającym powrót do dawnej sprawności.

Palenie papierosów i pozostałe możliwe przyczyny AMD

Plamka żółta to część siatkówki gałki ocznej charakteryzująca się największym skupiskiem fotoreceptorów – to właśnie ona gwarantuje, że nasz wzrok jest wyraźny. AMD jest chorobą, która objawia się zaburzeniem obrazu oraz obniżeniem się ostrości wzroku. Rozróżniamy postać mokrą i suchą tej choroby. Ze zwyrodnieniem plamki żółtej borykają się w głównej mierze osoby po 50. roku życia, natomiast etiologia choroby nie została w dalszym ciągu w pełni rozpoznana. Przypuszcza się jednakże, iż za AMD odpowiada niezdrowy tryb życia – przykładowo nadwaga, długotrwała ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe czy palenie tytoniu. Kluczowe mogą być też uwarunkowania genetyczne, a także pozostałe choroby współistniejące, np. hiperglikemia bądź nadciśnienie tętnicze. Współczesna medycyna wytworzyła szczęśliwie efektywne narzędzia leczące tę dolegliwość. Leczenie AMD jest wykonywane z wykorzystaniem wysokospecjalistycznego nanosekundowego lasera trzeciej generacji. Zabieg 2RT działa efektywnie na postać suchą AMD.

Leczenie zwyrodnienia plamki żółtej – czy jest inwazyje?

Specjalistyczny laser nanosekundowy 2RT oddziałuje na zmienione komórki gałki ocznej przy tym nie naruszając fotoreceptorów siatkówki. Procedura leczenia jest bezpieczna co powoduje, że może być wykonywana u wielu grup pacjentów narażonych na uszkodzenie lub utratę wzroku. Technika laserowa stymuluje komórki do odbudowania się oraz powstrzymuje trwające procesy zwyrodnieniowe. Terapia 2RT polepsza metabolizm siatkówki oraz jakość widzenia. Leczenie AMD nie wiąże się z dyskomfortem – w trakcie zabiegu chory nie odczuwa bólu. Zanim okulista przystąpi do zabiegu oko znieczulane jest miejscowo, a sama praca lasera nanosekundowego 2RT trwa jedynie parę minut.

Nasze dane teleadresowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]