Miesiące jesienno-zimowe źle wpływa na nasze zdrowie. Najczęściej dopadają nas kaszel, nieżyt nosa i ból gardła. Aby się im nie dać bez walki, warto wypróbować domowe metody, które pomagają oddalić widmo przeziębienia. Opisujemy niektóre z nich.

Czym się rozgrzewać?

Choroby atakują nasz ustrój najczęściej wtedy, gdy temperatura ciała spada o mniej więcej 3 stopnie. Dlatego powinniśmy rozgrzewać organizm za pomocą gorącej herbaty bądź kąpieli. Do herbaty można dodać plaster pomarańczy lub cytryny, które mają w sobie dużą dawkę witaminy C. Znakomitym dodatkiem jest również szczypta cynamonu oraz bogaty w przeciwzapalne substancje imbir. Aby poprawić smak herbaty warto sięgnąć po sok malinowy. Jeżeli wolimy gorącą kąpiel, urozmaićmy ją paroma kroplami olejku eterycznego, np. szałwiowego, pichtowego lub eukaliptusowego, co oprócz tego wpłynie korzystnie na udrożnienie nosa.

Niezrównane syropy z czosnku oraz cebuli

Cebula oraz czosnek także są źródłem witamin. Na ich bazie sporządza się domowe syropy zapobiegające przeziębieniu. Syrop cebulowy jest jedynym z najtańszych i najbardziej popularnych sposobów walki z infekcjami. Jak go przyrządzić? Do plasterków cebuli dodajemy cytrynę i miód. Miksturę odstawia się do momentu, aż cebula puści sok. Taki syrop trzeba spożywać co kilka godzin. Tak samo można zrobić z czosnkiem, który zawiera allicynę, mającą właściwości przeciwbakteryjne. W tym celu trzeba zmiażdżyć kilka ząbków czosnku, zalać je sokiem z cytryny i dodać kapkę wody. Tak przygotowaną mieszankę również powinno się pić kilka razy dziennie.

Sposoby na ból gardła

Kiedy pojawia się uczucie drapania w gardle, wskazane jest przetestować kompozycję mleka, miodu oraz masła. Bardzo dobrze nadje się ona do nawilżania błon śluzowych gardła. W przypadku tego napoju należy uważać, aby mleko nie było wrzące, ponieważ zniweluje to dobroczynne oddziaływanie reszty składników. Dla złagodzenia podrażnień gardła rekomenduje się też picie naparu z szałwii oraz płukanie gardła roztworem wody z solą.

Dlaczego powinniśmy reagować na pierwsze oznaki przeziębienia?

Pomimo, że zwykłe przeziębienie nie jest dokuczliwą chorobą, to jego lekceważenie może nieść za sobą poważne konsekwencje. W razie pojawienia się pierwszych objawów warto zacząć od leczenia domowymi sposobami. Pamiętajmy aczkolwiek, iż jeśli symptomy nasilają się to należy wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu.