Leczenie kanałowe dla większości nas nie jest miłym tematem. Dziś natomiast, stosując odpowiednie narzędzia i – w szczególności – efektywne leki znieczulające, stomatolodzy mogą zagwarantować nam, że leczenie okaże się w stu procentach bezbolesne. Leczenie kanałowe jest niezbędne za każdym razem, gdy pojawi się zapalenie miazgi zęba czy tkanek okołowierzchołkowych. Opiera się na wykorzystaniu ultracienkich sprzętów, przez co lekarz jest w stanie dotrzeć do głęboko położonych partii uzębienia. Dobrze jednak wiedzieć, że w leczeniu kanałowym korzysta się także z innych, często bardzo zaawansowanych technicznie sprzętów. Których?

Endodoncja mikroskopowa – sprzęt

Oprócz sprzętów ręcznych, w dzisiejszym leczeniu kanałowym naprawdę ważne okazują się mikroskopy operacyjne, bo obraz z wnętrza zęba przesyłają do monitora przed oczami stomatologa, ograniczając prawie do zera ryzyko różnego rodzaju błędów. W leczeniu kanałowym istotne będzie także sprawdzenie głębokości kanałów. Wypracowanie sporej dokładności umożliwiają specjalistyczne maszyny elektroniczne – endometry. Oprócz tego lekarze wykorzystują też odpowiednie narzędzia, jakie umożliwiają automatyczne opracowanie kanałów, a przez to znaczne skrócenie wizyty oraz poprawienie komfortu pacjenta.

Leczenie kanałowe – dla kogo bezpłatne?

Rozpoczynając leczenie kanałowe warto wiedzieć, że nie we wszystkich sytuacjach będzie ono refundowane przez NFZ. Bezpłatne leczenie kanałowe zębów z maksymalnie trzema kanałami zapewnione jest pacjentom poniżej 18 lat. Pozostali nie muszą płacić za leczenie kanałowe zębów z przodu – siekaczy oraz kłów. Leczenie kanałowe zębów tylnych będzie zaś pełnopłatne. Jeśli będzie ono potrzebne, warto wybrać się do stomatologa dysponującego nowoczesnymi akcesoriami i wcześniej sprawdzić, co o leczeniu u niego poprzedni pacjenci piszą w internecie.