Czasem ból kolana można skutecznie wyleczyć domowymi sposobami. Zwłaszcza, jeśli jego natężenie nie jest wysokie. Niewielkie urazy lub stany zapalne nadają się do leczenia bez konsultacji lekarskiej. Jedynie w przypadkach poważnych dolegliwości bólowych, spowodowanych kontuzją, konieczna jest specjalistyczna rehabilitacja lub nawet interwencja chirurgiczna. W jaki sposób możemy złagodzić ból kolana przy pomocy prostych, domowych metod?

Domowa rehabilitacja?

Powstały w wyniku urazu lub wewnętrznego stanu zapalnego długotrwały ból stawu kolanowego, z reguły nadaje się do leczenia naturalnymi środkami. W celu złagodzenia nieprzyjemnych dolegliwości, wystarczy zaopatrzyć się w niezbędne produkty i cierpliwość. Jeśli będziemy systematycznie stosować pomocne preparaty i zabiegi, ból zacznie stopniowo ustępować, a my w pełni sił powrócimy do swoich codziennych aktywności.

Sposób pierwszy: odpoczynek i chłodzący kompres

Jeśli nadwyrężymy kolano w wyniku intensywnych ćwiczeń albo stłuczemy je przy upadku, powinniśmy czym prędzej przeprowadzić domową pierwszą pomoc. W tym celu należy ułożyć się wygodnie na płaskiej powierzchni, a następnie przyłożyć do kolana zimny kompres, np. woreczek z kostkami lodu.

Po tym zabiegu delikatnie owijamy kolano specjalnym bandażem, by zapobiec obrzękowi i podnosimy nogę lekko do góry, aby staw kolanowy był w pełni zrelaksowany a krew w kończynie krążyła bez przeszkód. Jeżeli czujesz poprawę, to najważniejsze będzie, co zrobisz dalej. Powrót do aktywności/czynności, która doprowadziła do bólu, może doprowadzić do przewlekłego schorzenia lub poważnego uszkodzenia. Daj swojemu kolanu czas na dojście do siebie.

Sposób drugi: kąpiel z dodatkiem soli Epsom

Sól Epsom, inaczej nazywana solą gorzką, to związek siarki i magnezu (siarczan magnezu), który posiada m.in. właściwości łagodzące ból stawów oraz mięśni. Jest ona łatwo dostępna i kosztuje niewiele. Kąpiel z dodatkiem soli Epsom jest wskazana przede wszystkim w przypadku bólu wynikającego z przeciążenia, np. po intensywnym treningu.

By przygotować leczniczą kąpiel, wystarczy dodać jedną lub dwie szklanki soli Epsom do ciepłej wody. Kąpiel powinna trwać ok. 20-30 minut. W czasie kąpieli nie należy używać żadnych środków kosmetycznych, np. mydła czy płynu do kąpieli.

Sposób trzeci: nawadnianie organizmu

Chrząstka składa się w 80% z wody. Odwodnienie już na poziomie 2-3%, które nie objawia się jeszcze pragnieniem, zaburza homeostazę naszego organizmu, co może także ograniczać dostarczanie wody stawom.

Organizm w pierwszej kolejności dba o to, by nawodnione zostały narządy zewnętrzne, a gdy brakuje wody, to pobiera ją właśnie ze struktur stawowych (np. chrząstki, dysków stawowych). Może to objawiać się bólem, a długotrwałe odwodnienie nawet pośrednio prowadzić do stanów zapalnych stawów czy zwyrodnień. Dlatego tak ważne jest dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości wody przez cały dzień.

Sposób czwarty: wibroterapia w domu

Wibroterapia, czyli terapia wibracjami, jest metodą stosowaną w gabinetach fizjoterapeutycznych oraz szpitalach, ale można z niej korzystać także w domu. To terapia nieinwazyjna, w pełni bezpieczna oraz posiadająca bardzo krótką listę przeciwwskazań. Przeciwbólowe działanie wibroterapii zostało potwierdzone w licznych polskich i zagranicznych badaniach.

Jednym z najbardziej uznanych producentów sprzętu do wibroterapii jest polska firma Vitberg. Z urządzenia Vitberg RS korzysta ponad milion osób w całej Europie. Ten aparat do wibroterapii składa się z Modułu Bazowego oraz modułów dodatkowych, przeznaczonych do terapii poszczególnych części ciała, np. nóg i kolan – Moduł Kolana.

Sposób piąty: orientalna maść, która ukoi ból

Poza założeniem opatrunku i przykładaniem do problematycznego miejsca lodowego kompresu, warto wspomóc leczenie naturalną maścią, mającą na celu przyspieszenie procesu regeneracji obolałego kolana. Najlepiej przygotować domowy preparat stanowiący mieszankę cynamonu, imbiru, greckiego mastyksu i oleju sezamowego. Jego działanie zostało zbadane przez naukowców, a wyniki eksperymentu opublikowano w czasopiśmie Pakistan Journal of Biological Sciences.

W badaniu wzięły udział 92 osoby ze stwierdzoną chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego. Jedna grupa badanych stosowała maść, zawierającą środek przeciwbólowy, przeciwzapalny i przeciwgorączkowy o udokumentowanym działaniu medycznym (bazujący na kwasie salicylowym), a druga – maść, w której składzie były tylko naturalne składniki, takie jak cynamon, imbir, mastyks i olej sezamowy. Pacjenci stosowali te środki dwa razy dziennie przez 6 tygodni. Jak wynika z obserwacji badaczy, naturalna maść była równie skuteczna, co środek bazujący na kwasie salicylowym. Przy okazji warto wyjaśnić, że kwas salicylowy to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) z grupy nieacetylowanych salicylanów.

Sposób szósty: moc naturalnej aspiryny

W przypadku chronicznego bólu stawu kolanowego, który jest spowodowany stanem zapalnym, naturoterapeuci zalecają stosowanie kory wierzby białej. Ekstrakt pozyskiwany z tego surowca działa podobnie do aspiryny, dlatego powinno się stosować go zamiast chemicznego odpowiednika. Kora wierzby zawiera związek o nazwie salicyna, który posiada działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwgorączkowe.

W jakiej formie przyjmować korę wierzby? Dostępne są tzw. herbatki z kory wierzby, ale w suszu znajduje się zbyt mało salicyny, by napar posiadał właściwości podobne do aspiryny. Dlatego rekomendowane są suplementy – tabletki zawierające standaryzowany wyciąg z kory wierzby. Więcej informacji o tych suplementach oraz wskazówki dotyczące dawkowania można uzyskać w aptekach. Skuteczność przeciwzapalnego i uśmierzającego ból działania kory wierzby, wykazało badanie naukowe przeprowadzone w 2001 roku.

Kiedy należy udać się do specjalisty?

Domowe zabiegi i preparaty mające na celu zmniejszenie bólu kolana czasem mogą wspomóc odpowiednie ćwiczenia fizyczne, zwłaszcza, jeśli dolegliwości tego rodzaju wynikają z nadwagi lub siedzącego trybu życia.

Jeżeli jednak naturalne metody uśmierzające ból nie przyniosą pożądanego efektu, należy skorzystać z pomocy lekarskiej.

Czasem, w celu znalezienia przyczyny bólu, trzeba wykonać zdjęcie rentgenowskie, które pomoże specjaliście zaplanować odpowiednie leczenie schorzenia.

Źródło tekstu: https://www.wibroterapia.com/domowe-sposoby-na-bol-kolan/