Ból kręgosłupa lędźwiowego. Zdobądź więcej szczegółów

Nawracający ból pleców w odcinku lędźwiowym, piersiowym lub między łopatkami stopniowo staje się normalnością dla znacznej części populacji. W dzisiejszych czasach nie jest to już niedyspozycja, której doświadczają jedynie osoby starsze. Mała aktywność fizyczna połączona z pracą za biurkiem sprawia, iż bólu tego rodzaju doznają coraz to młodsze osoby.

Co bywa źródłem bólu pleców?

Ból pleców może wynikać z wielu źródeł. Jego występowanie np. w odcinku piersiowym często powiązane jest z układem nerwowym, w szczególności jeżeli ból ten rozprzestrzenia się w kierunku ramion i barku. Ból kręgosłupa w odcinku piersiowym może również dawać pierwsze znaki o powstawaniu zmian reumatycznych bądź schorzeń narządów wewnętrznych, toteż jego leczenie inicjuje się między innymi od wykluczenia tego typu przyczyn. Natomiast ból między łopatkami oraz ból kręgosłupa lędźwiowego częstokroć jest wynikiem przeciążenia struktury kręgosłupa (więzadeł, ścięgien albo mięśni przykręgosłupowych), spowodowanego zwykle przenoszeniem wielokilogramowych przedmiotów czy nieprawidłowym ułożeniem ciała. Taki ból przeciążeniowy często jest lekceważony, gdyż zanika po wypoczynku, jednak może on być oznaką początków przepukliny dysku (dyskopatii). Rzecz jasna ból pleców bywa także wynikiem różnorodnych stanów zapalnych lub obrażeń niejednokrotnie tak drobnych, iż wracamy do nich myślą dopiero w czasie rozmowy z ortopedą.

Nie ignoruj bólu kręgosłupa

Bólu pleców nie można ignorować i trzeba jak najszybciej umówić się na konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu. Rozpozna on orientacyjnie typ i źródło bólu, a następnie wystawi skierowanie do właściwego lekarza specjalisty, który zaplanuje najlepszy kierunek leczenia. Nie można jednakże czekać, aż pojawi się ból pleców. O kręgosłup trzeba dbać zawsze, także wtedy, gdy nie mamy z nim jeszcze problemów. Z tego też powodu lekarze zalecają regularny ruch, pamiętanie o dobrej postawie np. w trakcie pracy przy komputerze , a także dbanie o właściwą wagę. Spięte mięśnie karku i pleców można także rozluźnić dzięki masażom rehabilitacyjnym czy też za sprawą sprzętu do wibroterapii oscylacyjnej. Taki masaż drganiami stymuluje krążenie limfy i krwi, jak również umacnia mięśnie, co osłabia ból przeciążeniowy.

Nasze dane teleadresowe:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz

Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail: [email protected]