Jeśli szukasz więcej informacji dotyczących botoksu w Kielcach, kliknij tutaj.

Botulinotoksyna, popularnie nazywana botoksem, to substancja na bazie białka produkowana przez jeden z rodzajów bakterii z grupy anaerobów, która z powodu swojego działania znalazła rozległe zastosowanie w medycynie, w szczególności estetycznej. Jak więc używa się tej neurotokstyny i czy jest ona bezpieczna?

Botoks hamuje impulsy przekazywane pomiędzy tkanką mięśniową i komórkami nerwowymi

Botulinotoksyna to jedna z silniejszych znanych neurotoksyn, której oddziaływanie opiera się na powstrzymywaniu sygnałów przesyłanych pomiędzy tkanką mięśniową a nerwami. To z tego powodu jego spożycie (przykładowo wraz z przeterminowaną żywnością) może być niezwykle niebezpieczne, ponieważ w poniektórych casusach kończy się wstrzymaniem akcji serca. Jednak ten właśnie efekt rozluźnienia mięśni, do którego prowadzi toksyna botulinowa, medycy od wielu dekad stosują do leczenia schorzeń, w których stwierdza się nieprawidłowe napięcie mięśniowe, np. przy kurczu powiek, ciężkich kazusach migreny bądź schorzeniach powodujących tiki nerwowe. Botoks powszechnie wykorzystuje się także w leczeniu bruksizmu, innymi słowy niekontrolowanego zgrzytania zębami, gdyż ostrzyknięcie wybranych miejsc toksyną botulinową redukuje napięcie mięśni szczęki, a tym samym zapobiega starciu koron zębowych i pękaniu szkliwa. Botulinotoksyna pomaga także ludziom mających problemy z nadpotliwością – aplikowana w miejsca, gdzie ciało wytwarza zbyt dużą ilość potu, potrafi wstrzymać jego wydzielanie się nawet do sześciu miesięcy.

Botoks – odpowiedź na nadmierną potliwość skóry na czole

Stereotypowy mieszkaniec Polski na ogół botoks łączy tymczasem z zabiegami estetycznymi. I rzeczywiście, neurotoksyna ta jest tu używana w dość szeroko. Stosuje się ją w celu redukcji zmarszczek. Wstrzyknięcie botoksu to zabieg szybki oraz bezbolesny. Preparat botoksu rozluźnia mięśnie przyczyniające się do powstawania zmarszczek i wyrównuje skórę. W związku z tym na ogół wykorzystuje się go do likwidacji tzw. “zmarszczek palacza” czy kurzych łapek widocznych w pobliżu oczu. Za pomocą botulinotoksyny można także ograniczyć nadmierny łojotok skóry czoła.

Nasze dane teleadresowe:
“Re vitae” Centrum Medycyny Estetycznej i Chirurgii Plastycznej
ul. Wojska Polskiego 60
25-389 Kielce

Mob.: +48 664-029-922
E-mail: [email protected]